Zespół

Adam Purwin

Jest prawnikiem a wykształcenie ekonomiczne zdobywał w Londynie i Wiedniu. Od początku kariery zawodowej związany z sektorem bankowym i zaangażowany w kilkanaście transakcji typu M&A. Doprowadził do pierwszego na rynku europejskim debiutu giełdowego krajowego przewoźnika towarowego.

W jednym z największych polskich banków – PKO BP – jako Dyrektor Biura Fuzji i Przejeć, odpowiadał za administrowanie portfelem inwestycji kapitałowych (portfel ok. 15 podmiotów), a także monitoring jakości i efektywności zaangażowań kapitałowych. W Banku Gospodarstwa Krajowego odpowiadał m.in. za strukturyzację 8 projektów w formule Project Finance na rynku krajowym (przy udziale BGK na poziomie 100-250 mln PLN).

W roku 2012 Adam Purwin związał się z Grupą PKP. Wykorzystując zdobyte w bankowości doświadczenie, skutecznie realizował prywatyzację i restrukturyzację spółek kolejowych. Jako Dyrektor Zarządzający ds. Prywatyzacji i Nadzoru Właścicielskiego PKP S.A. opracował strategię procesu prywatyzacji PKP CARGO, Polskie Koleje Linowe, TK Telekom, PKP Energetyka i PKP Intercity, który następnie skutecznie realizował.

W marcu 2013 roku Adam Purwin dołączył do Zarządu PKP CARGO. Jako Członek Zarządu ds. Finansowych odpowiadał za proces restrukturyzacyjny firmy, w ramach którego wdrożył m.in. Program Dobrowolnych Odejść dla 4000 pracowników, ograniczył koszty operacyjne o 20% i zoptymalizował funkcjonowanie grupy kapitałowej. Przygotowywał debiut giełdowy drugiego największego przewoźnika kolejowego w Unii Europejskiej, który okazał się punktem zwrotnym w historii firmy („Debiut Roku 2013” i najlepsze IPO 2013 wg redakcji gazety „Parkiet”). Następnie, jako Prezes Zarządu PKP CARGO S.A., budował międzynarodową pozycję Grupy PKP CARGO z powodzeniem przekształcając czołowego polskiego towarowego przewoźnika kolejowego w zintegrowanego operatora logistycznego o znaczeniu europejskim. Przeprowadził restrukturyzacja założeń biznesowych, wskazał nowe kierunki rozwoju, wprowadził zasady lean management oraz bogatą ofertę programów wsparcia pracowników, w celu tworzenia nowoczesnego i perspektywicznego środowiska pracy. W ramach ekspansji zagranicznej zaplanował i przeprowadził kilka procesów M&A, w tym nabycie Advanced World Transport – drugiego przewoźnika kolejowego w Czechach za kwotę 103 mln euro. Zrealizował również zakup aktywów transportowych od PKN Orlen – kwota tej transakcji opiewała na 250 mln złotych.

Realizacja tak wielu projektów w PKP Cargo została nagrodzona przez różne kapituły konkursowe, w tym m.in. Bloomberg Businessweek Polska, który przyznał Adamowi Purwinowi prestiżowy tytuł „Top Menadżera 2015 roku”, czy Krajową Izbę Gospodarczą, która w 2014 roku przyznała mu nagrodę Pracodawcy Godnego Zaufania.

Zasiada w kilku Radach Nadzorczych.